آوالانچ چیست؟

همیشه برای دریافت خدمات روزمره و تهیه نیازهای زندگی سعی می‌کنیم مراکزی را انتخاب کنیم که تنوع اجناس بیشتری داشته باشد و توان ارائه خدمات به مشتریان بیشتری را دارا باشند. دلیل انتخاب مراکز با امکانات بیشتر این است که کالاهای مورد نیاز بیشتری را از آنجا می‌توان تهیه کرد، بنابراین زمان کمتری را صرف خرید اجناس مورد نیاز خود می‌کند. مثلا فرض کنید سه فروشگاه مواد غذایی در نزدیکی منزل شما وجود دارد که یکی از آنها تعداد کارکنان بیشتری دارد و تمام اقلام مورد نیاز شما در آن فروشگاه موجود است. طبیعتا شما فروشگاه با امکانات بیشتر را انتخاب می‌کنید تا خدمات بهتری دریافت کنید، اما این تنها دیدگاه شما نیست و افراد دیگری به آن فروشگاه نیز مراجعه خواهند کرد. اما وجود نیروی کار کافی سرعت حسابرسی خریدهای شما را به نسبت یک فروشگاه کوچک افزایش می‌دهد و خرید شما زودتر به سرانجام خواهد رسید.

هزاران مثال دیگر وجود دارد که ثابت کند انسانها همواره برای خرید کردن و دریافت خدمات، مراکز توسعه یافته انتخاب می‌کنند تا خدمات بهتری دریافت کند. مقایسه فروشگاهها توسط افراد، یک رقابتی میان فروشگاه‌ها شکل می‌دهد تا خدمات و ظرفیت خود را افزایش دهند که سهم بیشتری از مشتریان را نصیب خود کنند. رقابت بر سر دریافت کاربران حتی میان شبکه‌های بلاک چینی نیز وجود دارد، آنها تلاش می‌کنند تا تعداد تراکنش بیشتری را در ثانیه پردازش کنند، امنیت شبکه را تامین کنند، قابلیتهای جدید را اضافه کنند تا کاربران به آنها وفادار بمانند و افراد جدید نیز به آنها ملحق شوند. بنابراین ممکن است شما چندین شبکه بلاک چینی را مشاهده کنید که خدمات یکسانی را ارائه می‌دهند، اما سرعت پردازش و قابلیتهای آنها، سبب افزایش و کاهش محبوبیت آنها خواهد شد.

معرفی آوالانچ (Avalanche)

آوالانچ یک شبکه بلاک چینی شبیه رقبای خود یعنی اتریوم، کاردانو و سولانا است که هدف آن ساخت قرارداد هوشمند و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. تیم فنی آوالانچ ادعا می‌کند این شبکه در هر ثانیه 4,500 تراکنش را تایید می‌کند که برای توسعه دهندگان نیز فضای خوبی برای ساخت برنامه‌های نظیر صرافی و پلتفرم معاملاتی است. برنامه‌هایی که روی شبکه آوالانچ راه اندازی می‌شوند با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند. قرارداد هوشمند به قراردادی گفته می‌شود که توسط کدهای برنامه نویسی ساخته و اجرا می‌شود. بنابراین تمام شروط قرارداد به صورت خودکار و بدون دخالت هیچ شخصی اجرا می‌شود تا نقصی در فعالیت برنامه وجود نداشته باشد و تمام شروط اجرا شوند. به زبان ساده‌تر، در قراردادهای سنتی که بین افراد بسته می‌شود، ممکن است یکی از طرفین به شروط خود عمل نکند. مثلا یک خریدار ملکی را در نظر بگیرید که تمام مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک را پرداخت نکند، یا کارمندی که به تمام موارد قرارداد خود با کارفرما عمل نکند، در این موارد قراردادهای سنتی با موانعی رو به رو می‌شوند تا همکاری‌ها به ثمر نرسند.

حالا که با مفهوم قرارداد هوشمند و کاربرد آن آشنا شدیم، درک پلتفرم آوالانچ ساده تر می‌شود. ما تا اینجا متوجه شدیم که قرارداد هوشمند می‌تواند شروط مورد نیاز یک قرارداد را با کدهای برنامه نویسی به صورت خودکار اجرا کند. مثلا دو نفر برای یک معامله قرارداد هوشمند می‌نویسند تا در صورتی که تمام مبلغ ذکر شده تا تاریخ مشخص به کیف پول فروشنده واریز شود، معامله انجام شده ثبت شود و در صورتی که تمام مبلغ به حساب فروشنده واریز نشد، معامله لغو خواهد شد. این نوع از قراردادهای هوشمند تنها یک فعالیت را انجام می‌دهند، این در حالی است که به واسطه آنها می‌توان یک محصول دیجیتال را ساخت که به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. مثلا صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس و کوکوین، صرافی‌های متمرکزی هستند که شما برای فعالیت در آنها اطلاعات خود را وارد می‌کنید و دارایی خود را به کیف پول آنها منتقل می‌کنید تا امکان معامله کردن در صرافی برای شما فراهم شود.

در مقابل، شما می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ و سوشی سواپ استفاده کنید که تماما به وسیله قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند و هیچ کس در اداره آنها دخالت نمی‌کنند. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما تنها با متصل کردن کیف پول خود به صرافی، دارایی خود را با کاربران دیگر مبادله می‌کنید و صرافی دخالتی در معاملات شما وجود ندارد. حتی می‌توان با قراردادهای هوشمند پلتفرم وام دهی با ارز دیجیتال ساخت که کاربران به عنوان دو گروه وام دهنده و وام گیرنده فعالیت کنند و تمام فرایند آن به صورت خودکار و بدون نیاز به واسطه‌ها انجام شود. در نهایت با توجه به تمام نکات ذکر شده، آوالانچ را به طور خلاصه می‌توانیم یک بستر بلاک چینی برای تراکنش‌های سریع و ایمن و ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به وسیله قراردادهای هوشمند، معرفی کنیم.

ارز دیجیتال آواکس (AVAX)

آواکس ارز دیجیتال بومی پلتفرم آوالانچ است که از آن برای پرداخت کارمزدها همچنین تامین امنیت شبکه استفاده می‌شود. دقیقا مشابه ژتون‌هایی که هنگام ورود به شهربازی تهیه می‌کنید تا از تفریحات داخل استفاده کنید، ارز دیجیتال آواکس نقش ژتون را در پلتفرم آوالانچ بازی می‌کند. افرادی که حداقل دو هزار توکن آواکس را روی شبکه آوالانچ نگهداری کنند، می‌توان به اعتبارسنج به تراکنش‌ها را تایید کنند و از کارمزدهای شبکه سود دریافت کنند. این روش برای افرادی که قصد سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال را دارند نیز مناسب است. آنها می‌توانند بعد از خرید آواکس آن را در برخی پلتفرم‌های مورد تایید آوالانچ سپرده گذاری کنند و به عنوان اعتبارسنج، سود دریافت کنند.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟