ارز دیجیتال کاردانو

شکل پول در طول تاریخ همواره در حال تغییر است، به این معنی که قبل از اختراع پول‌های کاغذی مردم کالاها را با یکدیگر تبادل می‌کردند، چون ابزار دیگری برای ارزش گذاری و تبادل دارایی‌های خود نداشتند. مثلا کشاورز گندم را با گوشتی که شکارچی داشت معاوضه می‌کرد و این نوع داد و ستدها، روال رایج معاملات مردم بود.روحیه جستجوگری بشر باعث کشف دارایی‌هایی مثل طلا شد که به دلیل کمیاب بودن به عنوان واحد پول مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از آن حاکمان مناطق مختلف به فکر ایجاد واحد پول شدند و ابتدا سکه‌های فلزی و بعد از دست یافتن به کاغذ، پولهای کاغذی بین مردم رواج یافت. نقل و انتقال پول، امنیت آن و مسائل این چنینی نیاز شکل گیری یک نهاد متمرکز برای مدیریت پولهای مردم را تشدید کرد که بعدها این نهاد بانک نام گرفت. با شکل گیری بانک، مردم پولهای خود را به بانکها می‌دادند و در ازای آن اعتبار دریافت می‌کردند. یعنی نقدینگی از دست مردم به دست بانکها انتقال یافت و مردم به واسطه اعتبارهای بانکی، امور مالی خود را انجام می‌دهند.

سیستم بانکداری اکنون به نسبت گذشته پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده است و افراد دسترسی راحت تری به خدمات مالی پیدا کرده اند. اما فراموش نکنید که مردم به وسیله اعتباری که از بانکها دریافت می‌کنند، فعالیت مالی خود را انجام می‌دهند و دارایی آنها در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد. این یعنی یک سیستم مالی متمرکز که قدرت را در اختیار سیستم بانکداری قرار می‌دهد و آنها تمام امور مالی مردم اعم از واریز و برداشت و نقل و انتقالات را رصد می‌کنند. این موضوع باعث شد تا ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم در یک دهه اخیر مورد استفاده قرار بگیرند و روزانه تعداد کاربرانی که از کریپتو استفاده می‌کنند بیشتر شود. در اصل پروژه‌های کریپتویی در حال رقابت با سیستم بانکداری هستند و رقابت بر سر این موضوع که کدام پروژه ارز دیجیتال جایگزین بهتری برای بانکها هست، نیز وجود دارد.

حالا که مردم به این درک رسیده اند که باید از سیستم غیرمتمرکز بلاک چین به جای سیستم بانکداری برای امور مالی استفاده کنند، روزانه کاربران بیشتری از شبکه‌های بلاک‌چینی برای تراکنش‌های مالی خود استفاده می‌کنند. کاربران بیشتر برای شبکه‌های بلاکچینی به معنی ایجاد یک رقابت سنگین میان این شبکه‌ها برای افزایش ظرفیت پردازش تراکنش‌ها است. فرض کنید برای یک شعبه از بانک پارکینگی احداث شده که ظرفیت 200 خود را داشته باشد و غیر از این پارکینگ، محل دیگری برای پارک خودرو و مراجعه به بانک وجود نداشته باشد. حالا اگر بیشتر از 200 راننده خودرو بخواهند به بانک مراجعه کنند، اتفاقی که می‌افتد این است که نفرات بعد از شماره 200 یا باید منتظر بمانند تا نفرات قبلی از پارکینگ بانک خارج شوند، یا باید به یک بانک دیگر مراجعه کنند.

معرفی کاردانو

مثال پارکینگ بانک در شبکه‌های بلاک‌چینی نیز وجود دارد، چرا که هر شبکه بلاک‌چینی نظیر بیت کوین، اتریوم و کاردانو، تعداد محدودی تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کنند. بنابراین اگر در لحظه، تعداد تراکنشی بیش از ظرفیت شبکه بیت کوین، در این شبکه تراکنش ثبت شود، زمان پردازش بیشتری برای الباقی تراکنشها لازم است و در برخی شبکه‌ها حتی امکان خاموشی شبکه نیز در این حالت وجود دارد. بنابراین شبکه‌های بلاک‌چینی با یکدیگر در حال رقابت هستند تا تعداد تراکنش بیشتری را در زمان کمتر و با حفظ امنیت، پردازش کنند. رقابت در سرعت پردازش تراکنش‌ها، باعث شروع توسعه پروژه کاردانو در سال 2015 و سرانجام راه‌اندازی پلتفرم در سال 2017 شد. پروژه کاردانو توسط چارلز هاسکینسون هم‌بنیانگذار کاردانو راه اندازی شد و خود را به عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی می‌کرد.

هر دو شبکه اتریوم و کاردانو با هدف ساخت یک فضای غیرمتمرکز برای ساخت نرم افزارها و ابزار مختلف شکل گرفته اند. کاردانو خود را نسخه بروزرسانی شده پروژه اتریوم و نسل سوم بسترهای بلاک‌چینی معرفی می‌کند، نسل اول پروژه‌های بلاک‌چینی بیت کوین و نسل دوم آنها پروژه‌های نظیر اتریوم است. کاردانو قصد دارد تا با استفاده از فناوری بلاک‌چین و رفع محدودیت‌های پروژه‌های نسل قبل، جایگزین سیستم بانکداری شود. تیم فنی کاردانو در برخی کنفرانس‌ها خود را با سیستم پرداخت ویزا(Visa) که یک سیستم پرداخت بین المللی است مقایسه می‌کنند و در حال حاضر کاردانو، تعداد تراکن‌ش‌های بیشتری را نسبت به شبکه متمرکز ویزا پردازش می‌کند.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟