معرفی ارزدیجیتال سولانا

مردم برای استفاده از خدمات مختلف و رفع نیازهای روزمره خود به مکان‌های مختلف در سطح شهر مراجعه می‌کنند. مثلا برای امور مالی به شعبه بانک، برای امور آموزشی به مدارس و دانشگاه و به طور کلی برای دریافت هر خدمت به محل مربوط به آن مراجعه می‌کنند. افزایش جمعیت در شهرها باعث شد تا افراد بیشتری در زمان واحد به مراکزی مانند بانک برای انجام امور مالی مراجعه کنند و ازدحام جمعیت باعث زمانبر شدن فرایند امور مالی مورد نظر می‌شود. به مرور زمان و با با شکل گیری اتفاقاتی نظیر کرونا بسیاری از افراد شروع به استفاده از اینترنت کردند تا اکثر کارهای خود را به واسطه اینترنت و ابزاری مانند تلفن همراه هوشمند یا لپ تاپ و کامپیوتر انجام دهند. حالا اکثر افراد امور مالی خود را با اینترنت انجام می‌دهند، به صورت مجازی آموزش می‌بینند و بسیاری از فعالیت‌های خود از خانه انجام می‌دهند و در زمان خود صرفه جویی می‌کنند.

در واقع اینترنت به ما این قابلیت را داد تا با استفاده از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها روی تلفن همراه یا کامپیوترهای شخصی، دسترسی راحت‌تری به خدمات داشته باشیم. اما تمامی نرم افزارهایی که امروزه به بخش جدا نشدنی زندگی ما تبدیل شده اند، خدمات متمرکزی هستند که توسط شرکت‌ها و نهادهای مختلف ایجاد و اداره می‌شوند. به زبان ساده اگر شرکتی که برای شما یک نرم افزار پرداخت برای انتقال پول ایجاد کرده، تعطیل شود شما مجبور به نصب یک نرم افزار جدید برای پرداختها هستید. علاوه براین اطلاعات شما در اختیار آن شرکت یا سازمان قرار دارد و احتمال هک یا نابودن شدن هرگونه اطلاعاتی که در پایگاه‌های داده آنها ثبت کردید، وجود دارد. علاوه بر همه این مشکلات، ما کاربران ایرانی از بسیاری از خدمات بین المللی محروم هستیم و قادر به استفاده از خدماتی مثل نقل و انتقالات مالی جهانی، استفاده از دوره‌‌های آموزشی، موقعیت‌های شغلی دورکار بین المللی و هزار سرویس دیگر نیستیم. راه حل چیست؟

معرفی پلتفرم سولانا

تا اینجا متوجه شدیم که برای دسترسی به خدماتی که در حال حاضر از آنها محروم هستیم به یک بسترغیرمتمرکز نیاز داریم. یعنی یک پلتفرمی که کشور محل زندگی ما را برای ارائه خدمات مورد بررسی قرار ندهد و بتوانیم به جای خدماتی مثل تراکنش‌های مالی بین المللی که از آن محروم هستیم، از این سرویس استفاده کنیم. سولانا دقیقا یک پلتفرمی است که با استفاده از فناوری بلاک‌چین، مشکلات و موانعی را که تحریم‌ها ایجاد می‌کنند، رفع می‌کند. سولانا یک بستر یا شبکه بلاک‌چینی است که روی آن اپلیکیشن‌های مختلفی مثل کیف پول و صرافی ارز دیجیتال به صورت غیرمتمرکز توسعه یافته است. بنابراین سولانا را می‌توان مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌های غیرمتمرکز معرفی کرد که دسترسی به اموری مثل تبادل و انتقال ارزهای دیجیتال، دریافت وام با وثیقه رمزارزی و هزاران خدمات دیگر را آسان می‌کند.

یکی از مشکلات شبکه‌های بلاک‌چینی سرعت پردازش اطلاعات پایین آنها است. فرض کنید هزار نفر با خودرو شخصی قصد دارند وارد یک پارکینگ عمومی شوند که کارمند آنجا توانایی صدور 100 قبض پارک خودرو در ساعت را دارد. اتفاقی که می‌افتد این است که 10 ساعت زمان لازم است تا همه آن هزار خودرو قبض پارکینگ دریافت کنند و این فرایند زمانبر منجر اتفاقاتی نظیر انصراف برخی رانندگان، تصادف خودروها و اتفاقات این چنینی یا حتی تعطیلی پارکینگ به دلیل ازدحام خودروها خواهد شد. در شبکه‌های بلاک‌چینی نیز این موضوع صدق می‌کند و هر شبکه یک ظرفیت مشخصی را برای پردازش تراکنش‌ها در ثانیه ارائه می‌دهد که اصطلاحا به آن TPS گفته می‌شود. یعنی دقیقا مشابه آن پارکینگ خودرو، زمانی که  تعداد تراکنش‌ها بیشتر از ظرفیت شبکه بلاک‌چینی باشد، باعث اختلال در پردازش تراکنش‌ها و یا حتی خاموشی موقت شبکه خواهد شد.

سولانا زمانی که در سال 2017 فعالیت خود را خود را شروع کرد، یکی از مشکلات اصلی شبکه‌های بلاک‌چینی مطرح ظرفیت پایین پردازش تراکنش‌ها بو که اصطلاحا به آن مقیاس پذیری گفته می‌شود و یکی از سه رکن اصلی در استانداردهای بلاک‌چینی هست. امنیت، غیرمتمرکزسازی و مقیاس پذیری سه موضوع اصلی هستند که شبکه‌های بلاک‌چینی سعی در بهبود آنها دارند و عمده آنها موفق به برقراری آنها در کنار یکدیگر نشده‌اند. به عنوان مثال سولانا در حال حاضر 5 هزار تراکنش را در هر ثانیه تایید می‌کند، اما این شبکه چندین بار به دلیل کمبود ظرفیت توسط اعتبارسنج‌های آن خاموشی 24 ساعته را برای رفع مشکلات امنیتی تجربه کرده است. اما این نکته را فراموش نکنید که سولانا اکنون یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های بلاک‌چینی با بیش از 350 پروژه فعال است که برنامه‌نویسان زیادی مشغول توسعه آن هستند و به آینده این پروژه بلاک‌چینی امیدوارند.

ارز دیجیتال SOL

شبکه سولانا امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز سولانا استفاده کنید، نقل و انتقالات مالی خود را روی این شبکه بلاک‌چینی انجام دهید و از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز آن استفاده کنید. اما برای استفاده از همه خدماتی که روی این شبکه بلاک‌چینی وجود دارد نیاز به یک واحد پول در شبکه سولانا دارید. در این شبکه ارز دیجیتال SOL به عنوان واحد پول طراحی شده است که کارمزد تراکنش‌ها و هزینه خدمات را به واسطه آن پرداخت می‌کنید. حتی اگر دانش فنی کافی را داشته باشید، می‌توانید اپلیکیشن غیرمتمرکز خود را راه اندازی کنید و هزینه آن را به وسیله ارز دیجیتال SOL پرداخت کنید.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟