معرفی ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH)

تصور کنید پنج فرد ثروتمند به صورت شراکتی زمین‌های میان شهر A و B  را خریداری می‌کنند تا بین این دو شهر جاده بسازند. آنها برای تامین هزینه‌های نگهداری از جاده، از هر خودرو مبلغی را به عنوان عوارضی دریافت می‌کنند. اما جاده‌ای که آنها احداث کرده‌اند، ظرفیت محدودی دارد و به دلیل شکل گیری ترافیک در این مسیر، همچنین پرداخت هزینه عوارضی، برخی رانندگان ترجیح می‌دهند تا مسیر دیگری را برای تردد میان دو شهر A و B انتخاب کنند. در این زمان دو نفر از شرکا پیشنهاد می‌کنند تا عرضه جاده را بیشتر کنند تا خودروهای بیشتری همزمان عبور کنند و علاوه بر این عوارض دریافتی کاهش دهند. اما این پیشنهاد با مخالفت سه شریک دیگر رو به رو می‌شود و دو نفری که این ایده را مطرح کردند، به عنوان افرادی که در این جاده سهیم هستند، تصمیم می‌گیرند تا با ایجاد یک انشعاب از جاده اصلی، ایده‌های خود را پیاده کنند.

در بازار کریپتو نیز مشابه داستان پنج شریک و جاده وجود دارد، در برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال، گاهی توسعه دهندگان با یکدیگر به توافق نمی‌رسند و ادامه همکاری آنها با یکدیگر امکان پذیر نیست. مثلا توسعه دهندگان یک  شبکه رمزارزی روی اعمال یک بروزرسانی روی شبکه به توافق نمی‌رسند، در این صورت توسعه دهندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول روی شبکه فعلی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و گروه دوم یک نسخه کپی شده از شبکه را به همراه بروزرسانی‌های مورد نظر راه اندازی می‌کنند و با اسم جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در فضای کریپتو به عمل دو شاخه شدن شبکه بلاک چینی و ایجاد شبکه جدید اصطلاحا فورک (Fork) گفته می‌شود. واژه فورک در لغت به معنی چنگال است در فضای بلاک چین اشاره به چند شاخه شدن مسیر فعالیت شبکه بلاک چینی دارد.

پروژه بیت کوین کش چیست؟

در سال 2017 کارمزد شبکه بیت‌کوین در حال افزایش بود و حتی به 54 دلار کارمزد برای تایید یک تراکنش رسید. در این زمان گروهی از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین پیشنهادی را برای بروزرسانی شبکه مطرح کردند تا تعداد تراکنش‌های بیشتری روی شبکه بیت‌کوین با هزینه کمتر پردازش شود. این طرح با مخالفت حداکثری رو به رو شد اما گروهی که پیشنهاد را مطرح کرده بودند، اقدام به راه اندازی یک انشعاب یا فورک از شبکه بیت‌کوین کردند. شبکه جدید همان ویژگی و ساختار شبکه قبلی را داشت با این تفاوت که بروزرسانی‌های انجام شده، باعث کاهش کارمزد تراکنش‌ها شده بود. این شبکه جدید تحت عنوان بیت کوین کش فعالیت خود را شروع کرد. پروژه بیت کوین کش خود را به عنوان یک سیستم پرداخت ارزان معرفی می‌کند که کارمزد تراکنش‌های آن از بیت‌کوین کمتر است.

هر بروز رسانی روی شبکه‌های بلاک‌چینی منجر به ایجاد یک شبکه جدید نمی‌شود، این اتفاق تنها زمانی روی می‌دهد که بعد از مخالفت حداکثری جامعه توسعه دهندگان و اعتبارسنج‌های شبکه، گروهی از آنها بخواهند تغییرات خود را روی شبکه اعمال کنند. خود شبکه بیت کوین کش نیز چندین بار دچار فورک و انشعاب شده است، در سال 2018 دو انشعاب از این شبکه به نام Bitcoin Cash ABC و Bitcoin Cash SV شروع به فعالیت کردند. یعنی خود شبکه بیت کوین کش که انشعابی از شبکه بیت‌کوین است اکنون دارای دو انشعاب جدید است. البته این نکته را در نظر بگیرید که همه این پروژه‌ها زیرساختی مشابه بیت‌کوین دارند و پایه تمام آنها بیت کوین است. صرفا با ایجاد تغییراتی در کدهای برنامه نویسی بیت‌کوین، نسخه جدیدی از آن با نام جدید شروع به فعالیت کرده است.

ارز دیجیتال بیت کوین کوین کش (BCH)

ارز دیجیتال BCH در شبکه بیت‌کوین کش کاربردی مشابه BTC در شبکه بیت کوین دارد، همچنین در برخی موارد، این رمزارز ویژگی‌های نسل قبل خود را حفظ کرده است. مثلا ارز دیجیتال بیت‌کوین کش، مشابه بیت کوین عرضه 21 میلیون واحدی دارد که به مرور زمان وارد چرخه می‌شود. همچنین مشابه بیت کوین، هر چهارسال یک بار پاداش ماینرها یا افرادی که BCH استخراج می‌کنند، نصف می‌شود که اصطلاحا به آن هاوینگ (Halving) گفته می‌شود. تفاوت اصلی بیت کوین و بیت کوین کش در مقیاس پذیری آنها است، بیت‌کوین کش سایز بلاک‌ها را افزایش داده است. یعنی در هر بلاک تعداد تراکنش بیشتری تایید می‌شود، در نتیجه سرعت پردازش تراکنش‌ها افزایش و هزینه آن کاهش می‌یابد.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟