معرفی استیبل کوین BUSD

فرض کنید که برای خرید وسایل مورد نیاز خود از واحد پولی استفاده کنید که ارزش آن دائما در حال تغییر باشد و نتوانید تمام ضروریات و مایحتاج خود را تهیه کنید. به عنوان مثال از یک واحد پول به نام ایکس استفاده می‌کنید که در حال حاضر هر یک واحد آن برابر با 1 کیلوگرم گوشت می‌باشد. اما زمانی که به خرید می‌روید، ارزش واحد پول ایکس کاهش یابد و نتوانید با آن یک کیلوگرم گوشت تهیه کنید. بنابراین زمانی که قصد خرید داشته باشید، همواره از واحد پولی استفاده می‌کنید که دارای ثبات باشد و ارزش آن تغییری نکند. خرید کردن فقط در جهت تهیه وسایلی که نیاز داریم نیست بلکه برای اموری نظیر سرمایه گذاری در بازارهای مالی نیز شما به یک واحد پول با ثبات نیاز دارید که ارزش آن کم و زیاد نشود تا به درستی سرمایه گذاری خود را انجام  دهید. دقیقا مشابه واحد پول هر کشور که تنها در خود آن کشور استفاده می‌شود، برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز به یک واحد پول جدید نیاز دارید. اما از چه واحد پولی در بازار کریپتو باید استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد مهم‌ترین ویژگی یک واحد پول برای اینکه مبنای معاملات یک فرد قرار بگیرد ثبات ارزش آن است. در بازار کریپتو به عنوان یک بازار سرمایه گذاری، اکثر ارزها دارای نوسان هستند و با هدف کسب سود توسط معامله‌گران خریداری می‌شوند. اما در همین بازار ارزهایی وجود دارد که ارزش آنها همواره ثابت است و تغییری نمی‌کند، اصطلاحا به این نوع از ارزهای دیجیتال، استیبل کوین (Stablecoin) گفته می‌شود. استیبل کوین‌ها معمولا ارزهایی هستند که ارزش آنها با یک دلار آمریکا برابر است و در صرافی‌های ارز دیجیتال به عنوان واحد پول استفاده می‌شوند. به عنوان مثال زمانی که بخواهید ارز دیجیتال اتریوم را بخرید می‌توانید از یک استیبل کوین مانند BUSD استفاده کنید یا زمانی که قصد فروش اتریوم خود را دارید، می‌توانید آن را به BUSD تبدیل کنید. 

واحد پول در هر کشور به پشتوانه دولت مستقر در کشور فعالیت می‌کند و ارزش آن براساس عوامل اقتصادی و جایگاه کشور در دنیا تغییر می‌کند. به عنوان مثال دلار آمریکا به دلیلی قدرتی که نسبت به واحد پول سایر کشورها دارد، به یکی از ارزهای رایج در معاملات اقتصادی بین کشورها تبدیل شده است. بنابراین قدرت دلار مستقیما با وضعیت آمریکا در ارتباط است می‌توان گفت دلار به پشتوانه وضعیت فعلی آمریکا فعالیت می‌کند. این موضوع برای واحد پول هر کشور دیگری صدق می‌کند، اما ارزهای دیجیتال به هیچ کشوری وابسته نیستند و این موضوع سبب می‌شود تا نتوان پشتوانه مشابه ارزهای فیات نظیر دلار و یورو را برای بیت‌کوین، اتریوم یا استیبل‌کوینی مانند BUSD تعریف کرد. پس پشتوانه ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها چیست؟

پشتوانه BUSD 

پشتوانه ارزهای دیجیتال پروژه‌هایی هست که روی آنها فعالیت می‌کنند و این موضوع باعث اقدام سرمایه‌گذاران به خرید توکن پروژه می‌شود. به عنوان مثال فردی که اقدام به خرید اتریوم می‌کند، می‌داند که تیم فنی در حال توسعه این بستر بلاک‌چینی هستند و با توسعه پروژه، ارزش واحد پول آن یعنی ارز دیجیتال اتر یا ETH نیز افزایش خواهد یافت. اما برای استیبل کوین‌ها پشتوانه‌ای نیاز نیست که رشد آن را تضمین کند، بلکه نیاز به ایجاد اطمینان خاطر برای کاربران دارد که ثبات آن را تضمین کند. شرکت‌های توسعه دهنده استیبل‌کوین‌ها همواره به دنبال راهی هستند تا ثبات استیبل کوین توسعه یافته را به کاربران اثبات کنند و کاربران با اطمینان از آن به عنوان واحد پول در بازار کریپتو استفاده کنند.

برای حفظ ثبات یک دلاری استیبل کوین BUSD، از روش ذخیره دلار در بانک استفاده می‌شود. به این معنی که به ازای هر یک BUSD که وارد بازار می‌شود، بنیاد پکسوس به عنوان صادر کننده این استیبل کوین، یک دلار در حساب بانکی خود در آمریکا وثیقه می‌گذارد. همچنین زمانی که شما استیبل کوین BUSD خود را به کیف پول پکسوس واریز کنید، استیبل‌کوین از گردش خارج شده و ذخیره دلاری معادل آن از حساب بانکی برداشت می‌شود. عرضه و تقاضا برای استیبل کوین به این صورت کنترل می‌شود که در زمان افزایش قیمت به بیش از یک دلار مقداری استیبل کوین از عرضه خارج می‌شود و زمانی که قیمت به زیر یک دلار افت می‌کند، با افزایش ذخایر دلاری مقداری استیبل کوین جدید عرضه می‌کنند.

BUSD چیست؟

ارز دیجیتال BUSD یک استیبل کوین (Stablecoin) یا به عبارت ساده رمزارزی است که ارزش آن همواره یک دلار است و به عنوان واحد پول در بازار کریپتو استفاده می‌شود. این استیبل کوین توسط پلتفرم زیرساخت بلاک چین پکسوس (Paxos‌) و صرافی ارز دیجیتال بایننس راه‌اندازی شده و به عنوان استیبل کوین بومی این صرافی شناخته می‌شود. BUSD در واقع یک دلار دیجیتال است که روی شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف نظیر بایننس و اتریوم قابل انتقال است و از آن می‌توان برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، همچنین انتقال پول میان کیف پول رمزارزی افراد مختلف استفاده کرد. از مزایای استیبل کوین BUSD می‌توان به پایداری، سرعت و در دسترس بودن اشاره کرد. از آنجایی که این استیبل کوین به پشتوانه صرافی بایننس و کمپانی پکسوس فعالیت می‌کند، بنابراین از استیبل کوینهای مورد اعتماد برای استفاده در معاملات است. همچنین به دلیل پشتیبانی اکثر صرافی‌ها و کیف پول‌ها از شبکه بلاک چینی بایننس، دسترسی و نقل و انتقال این استیبل کوین به راحتی امکان‌پذیر است.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟