معرفی بایننس کوین

زمانی که برای خرید دارو به داروخانه مراجعه می‌کنید بارها این اتفاق پیش آماده که به دلیل نداشتن پول خرد به شما چسب زخم می‌دهند، یا زمانی که از سوپرمارکت خرید می‌کنید، به جای بقیه پول به شما کالاهای خرد مثل آدامس و شکلات می‌دهند. در این موارد چسب زخم و آدامس نقش واحد پول خرد را ایفا می‌کند تا فروشنده باقی پول شما تمام و کمال پرداخت کند. این اتفاق در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز می‌افتد، گاهی اوقات زمانی که شما یک ارز را به ارزی دیگر تبدیل می‌کنید، مقدار خیلی کم و غیرقابل تبدیلی از ارز اولیه در کیف پول صرافی باقی می‌ماند. حالا اگر چندین بار معاملات این چنینی را انجام دهید، از رمزارزهای مختلف مقدارهای خیلی کمی در کیف پول شما باقی می‌ماند که عملا قابل استفاده نیست. در این زمان صرافی به شما پیشنهاد می‌دهد تا تمام ارزهای دیجیتال خرد خودتان را به ارز دیجیتال بومی صرافی تبدیل کنید.

به مرور زمان وقتی مقادیر جزئی از ارزهای دیجیتال خود را به یک ارز دیجیتال بومی صرافی مثل رمزارز BNB در بایننس تبدیل می‌کنید، امکان پرداخت کارمزد معاملات را با رمزارز بومی صرافی پیدا می‌کنید. زمانی که کاربران کارمزد معاملات را با رمزارز بومی خود صرافی پرداخت می‌کنند، صرافی‌ها کارمزد کمتری از آنها اخذ می‌کنند. به طور کلی ارزهای دیجیتالی که پشتوانه آنها صرافی‌ها هستند با هدف تبدیل رمزارزهای خرد به آنها، پرداخت کارمزدها، شرکت در رای گیری‌های صرافی و یا حتی به عنوان واحد پول در برخی محصولات صرافی ساخته می‌شوند. در این مقاله رمزارز بومی صرافی بایننس یعنی ارز دیجیتال بایننس کوین با نماد BNB را بررسی می‌کنیم.

صرافی بایننس

بایننس (Binance) یکی از معروفترین صرافی‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است که فعالیت خود را سال 2017 شروع کرد. همچنین کاربران ایرانی نیز تا سال 2021، پیش از اجرایی شدن قانون احراز هویت اجباری، امکان فعالیت در این صرافی را داشتند. این صرافی به دلیل ویژگی‌های نظیر امنیت، دسترسی آسان و تنوع رمزارزهای لیست شده، اکنون به یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های حوزه کریپتو تبدیل شده است. بایننس در حال حاضر تنها یک صرافی ارز دیجیتال نیست و محصولات متنوعی را در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال راه اندازی کرده است. کمپانی بایننس به واسطه شبکه بلاک چینی خود، امکاناتی نظیر بازار خرید و فروش توکن‌های NFT، کیف پول ارز دیجیتال و محصولات دیگری را در اکوسیستم خود جمع آوری کرده است. علاوه براین، بایننس یک شرکت سرمایه گذاری نیز محسوب می‌شود که روی استارت‌آپ‌های بلاک‌چینی سرمایه‌گذاری می‌کند. از جمله پروژه‌های بلاک‌چینی مطرح که بایننس در جذب سرمایه و شکل گیری آنها نقش داشته است می‌توان به پروژه صدور توکن هواداری چیلیز(Chiliz) و کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت (Trust Wallet) اشاره کرد.

چانگ پنگ ژائو بنیانگذار و مدیرعامل صرافی بایننس که به یکی از افراد معروف در فضای کریپتو تبدیل شده، قبل از بایننس تجربه فعالیت در پروژه‌های مربوط به حوزه بلاک‌چین مانند  Blockchain.info وOKCoin را نیز داشت. چانگ پنگ ژائو در سال 2017  صرافی بایننس را در چین راه اندازی کرد و اواخر سال به دلیل ممنوعیت کریپتو در چین، دفتر اصلی صرافی را به ژاپن منتقل کرد. بایننس در تمام سال‌های فعالیت خود با موانعی از جانب نهادهای قانونگذار رو به رو بوده است و دفتر این صرافی در بریخ از کشورهای اروپایی به دلیل عدم صدور جواز فعالیت تعطیل شد. اما بایننس با پشت سر گذاشتن موانع، در حال حاضر به عنوان بزرگترین صرافی بازار کریپتو فعالیت می‌کند و حجم معاملات 20 میلیارد دلاری (در زمان نگارش مقاله) برخوردار است.

بایننس کوین (BNB)

از محیط شهربازی کاربردی ندارند. یعنی شما نمی‌توانید بیرون شهربازی و در زندگی روزمره با پرداخت ژتون گوشت و مرغ بخرید و از آن ژتون‌ها به عنوان ارز رایج استفاده کنید. صرافی‌های ارز دیجیتال نیز مشابه شهربازی‌ها برای خود ژتون راه اندازی می‌کنند تا کاربران آنها برای پرداخت کارمزد کمتر و انجام سایر پرداختها و معاملات درون صرافی از ارز دیجیتال بومی خود صرافی استفاده کنند. به این دسته ارزهای دیجیتال اصطلاحا توکن صرافی یا Exchange Token گفته می‌شود که در حال حاضر برخی از صرافی‌ها مثل بایننس و کوکوین، توکن بومی خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

ارز دیجیتال BNB  نقش واحد پول را در اکوسیستم بایننس ایفا می‌کند. این ارز دیجیتال ابتدا با هدف ابزاری برای پرداخت کارمزد معاملات در صرافی راه اندازی شد، اما در حال حاضر برای پرداخت کارمزد شبکه، وثیقه گذاری برای دریافت وام یا وام دهی و کسب سود و موارد این چنینی به کار گرفته می‌شود. ارز دیجیتال بایننس اکنون به عنوان واحد پول در برخی خدمات مورد استفاده مردم نظیر سرویس رزرو اقامتگاه برای مسافرت، خدمات مالی و پرداخت، سرگرمی و بازی‌های بلاک‌چینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بایننس کوین با نماد معاملاتی BNB ابتدا روی شبکه اتریوم عرضه شد و بعد از آن، با راه اندازی شبکه بلاک‌چینی بایننس، توکنها به این شبکه منتقل شدند. بایننس برای اینکه ارزش توکن خود را حفظ کند، در هر فصل مقداری از سود صرافی را برای خرید رمزارزBNB و ارسال آن به یک آدرس یک طرفه صرف می‌کند، یا اصطلاحا بخشی از توکن‌های درگردش را می‌سوزاند. با این کار میزان ارزهای دیجیتال BNB که در گردش هستند، کاهش می‌یابد و با افزایش تقاضا، ارزش آن همواره روبه رشد خواهد بود.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟