معرفی رمزارز دوج کوین

همه ارزهای دیجیتال پروژه‌های علمی ارائه دهنده خدمات به کاربر نیستند، بلکه برخی از آنها پروژ‌ه‌هایی برای سرگرمی هستند که اصطلاحا به آنها میم کوین (Meme Coin) گفته می‌شود. این دسته از پروژه‌ها برای خدمات خاصی ایجاد نمی شوند و هدف خاصی را دنبال نمی کنند، آنها صرفا گروهی از طرفداران را به خود جذب می کنند و به کمک تبلیغات در معرض دید سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. احتمالا اسم برخی از آنها مثل دوج کوین و شیبا اینو را شنیده باشید، اما چگونگی شکل گرفتن آنها را نمی‌دانید و ممکن است آنها را رمزارزی مشابه بیت کوین اتریوم خطاب کنید. اما این نوع از ارزهای دیجیتال به عنوان سرگرمی شناخته می‌شود و توسط برخی افراد مشهور نظیر ایلان ماسک تبلیغ می‌شوند. همچنین سرمایه‌گذاری روی آنها شبیه قمار است و به دلیل نوسانات زیادی که این رمزارزها دارند ممکن است بخش عمده سرمایه خود را از دست بدهید. در ادامه، دوج کوین را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین میم کوین‌ها که ادعای ابزار پرداخت بودن را دارد، بررسی و تاریخچه آن مرور می‌کنیم.

داستان شکل گیری دوج کوین

دوج (doge) یک شوخی اینترنتی بود که محتوای آن تصویر یک سگ شیبانو است و توسط افراد فعال در فضای مجازی مورد استفاده قرار گرفت و به یکی از محبوب‌ترین کاراکترهای فضای مجازی تبدیل شده بود. سال 2013 یک مهندس کمپانی IBM به نام بیلی مارکوس و یک مهندس کمپانی ادوبی به نام جکسون پالمر با استفاده از کدهای برنامه نویسی بیت‌کوین و شوخی اینترنتی  دوج، یک ارز دیجیتال جدید به نام دوج کوین (Dogecoin) راه اندازی کردند. مارکوس در مصاحبه خود با Insider گفت که ابتدا همه چیز یک شوخی به نظر می‌رسید و او در توئیتر به دنبال کنندگان خود گفته بود که روی دوج کوین سرمایه گذاری کنند. اما استقبال شدید کاربران باعث شد تا او جدی تر به موضوع نگاه کند و رسما پروژه ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند. زمانی که مارکوس و پالمر دامنه Dogecoin.com را ثبت کردند، با حجم عظیمی از بازدید کاربران در طول روز مواجه شدند و این حجم از استقبال برای آنها غیرقابل پیشبینی بود. افزایش طرفداران دوج کوین، بزرگترین نقطه قوت این پروژوه بود چرا که در آن زمان ارزهای دیجتال محوبیت امروز خود را نداشتند و افراد زیادی حتی با بیت کوین هم آشنایی نداشتند.

ارز دیجیتال دوج کوین به واسطه استفاده از شوخی اینترنتی دوج، به یک پروژه محبوب در میان کاربران تبدیل شد و ارزش بازار 8 میلیون دلاری را در آن زمان بدست آورد. تنها یک هفته بعد از راه اندازی Dogecoin، کاربران شبکه‌های اجتماعی از این ارز دیجیتال به عنوان ابزار پرداخت برای پاداش دادن به سایر کاربران استفاده می‌کردند و به گفته مهندسان پروژه به رایج ترین واحد پول پرداخت انعام در فضای اینترنت تبدیل شده بود. زمانی که از پالمر به عنوان هم بنیانگذار پروژه درباره اهداف این ارز دیجیتال سوال شد، او پاسخ داد که دوج کوین قرار نیست کسی را ثروتمند کند و صرفا برای پرداخت انعام کاربران به یکدیگر ساخته شده است و قصد رقابت با پروژه‌های قدرتمندی مثل بیت‌کوین را ندارد. اما محبوبیت پروژه روز به روز در حال افزایش بود و در سال 2014 ارزش بازار دوج کوین حتی از بیت کوین هم بالاتر رفت و به یک میلیارد دلار رسید.

ارز دیجیتال دوج کوین

دوج کوین یک ارز دیجیتال پر ریسک است که پشتوانه مشخصی ندارد و محبوبیت ابتدایی آن به وسیله استفاده از شوخ محبوب اینترنتی سگ شیبا اینو(یک نژاد سگ)، برای نام و لوگو پروژه بود. این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به واسطه حمایت افراد مشهوری نظیر ایلان ماسک کارآفرین حوزه فناوری و اسنوپ داگ خواننده آمریکایی، رشد خوبی را تجربه کرد و محبوبیت آن دو چندان شد. اما به دلیل اینکه  پروژه دوج کوین خدمات خاصی ارائه نمی‌دهد، سرمایه‌گذاران امیدی به آینده آن ندارند و صرفا برای معاملات کوتاه مدت از آن استفاده می‌کنند.  این ارز دیجیتال که به عنوان یک ارز دیجیتال در دسته بندی میم کوینها شروع به فعالیت کرد اکنون در میان ده پروژه برتر بازار کریپتو از نظر ارزش بازار دیده می‌شود. اگرچه دوج کوین به ارزش بازار خوبی دست یافته، اما این ارز دیجیتال محدودیت عرضه ندارد و این موضوع باعث می‌شود تا ارزش آن رو به رشد نباشد. بنیانگذاران پروژه عدم محدودیت در عرضه توکن را پایین نگه داشتن قیمت اعلام کرده‌اند تا همواره ارزان بماند و برای پرداخت انعام و پاداش کاربران اینترنتی به یکدیگر استفاده شود.

آینده دوج

 پروژه دوج کوین اکنون جایگاه خود را میان پروژه‌های قدرتمند بازار کریپتو پیدا کرده و به ارزش بازار یا مارکت کپ بالایی رسیده است. همچنین کمپانی‌ها و موسسات زیادی قابلیت پرداخت با ارز دیجیتال دوج کوین را به قابلیت‌های پرداخت خود افزوده‌اند که در میان آنها شرکت‌های خرده فروشی، مجموعه سینماهای AMC، شرکت هواپیمایی و تیم بسکتبال وجود دارد. اما نداشتن محدودیت در عرضه توکن باعث می‌شود هرچه تقاضا برای آن افزایش یابد، با عرضه بیشتر توکن، ارزش آن همچنان پایین بماند. بنابراین نمی‌توان قیمت پایداری را برای این ارز دیجیتال تصور کرد اما فراموش نکنید که دوج کوین اکنون یکی از بزرگترین کامیونیتی یا جامعه طرفداران را در بازار کریپتو دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران فعالیت خود را به واسطه آن در بازار کریپتو شروع کرده‌اند.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟