معرفی ریپل

ریپل یک کمپانی آمریکایی است که قصد دارد خدمات مالی غیرمتمرکز را به وسیله ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین، به بانک‌ها و موسسات مالی ارائه می‌دهد. برخلاف بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال که با هدف حذف سیستم بانکداری فعالیت می‌کنند، ریپل معتقد است بانکها باید به فعالیت خود ادامه دهند اما از سیستم غیر متمرکز بلاک چین نیز استفاده کنند. در واقع شرکت ریپل می‌خواهد یک سیستم بانکداری غیرمتمرکز را راه اندازی کند که مجری آن بانک‌ها هستند. در حال حاضر این کمپانی با بانکها و موسسات مالی زیادی همکاری می‌کند و محصولات غیرمتمرکزی را به واسطه تکنولوژی بلاک چین به سیستم بانکداری افزوده است. محصولات شرکت ریپل در راستای رفع محدودیت‌های سیستم انتقال پول میان کشورها فعالیت می‌کنند و ابزارهایی که این شرکت توسعه می‌دهد، به خدمات بانکداری افزوده می‌شود.

در حال حاضر زیرساختهای متمرکزی نظیر سوئیفت و ویزا وجود دارد که انتقال پول با آنها چند روز زمان می‌برد، این در حالی است شبکه ریپل در هر ثانیه حدود 1500 تراکنش را تایید می‌کند. اگرچه ریپل هنوز به محبوبیت رقبای خود در اقتصاد متمرکز نرسیده است، اما ارتباط این کمپانی با بانکهای بین المللی، محبوبیت روزافزون را برای این شرکت به همراه داشته و می‌تواند در آینده جایگزین کمپانی‌های رقیب شود. سیستم بانکداری با اینک ضعف و معایبی زیادی دارد، اما عموم مردم به بانک‌ها اعتماد دارند و امور مالی خود را به آنها واگذار کرده اند. اعتماد مردم به سیستم بانکداری می‌تواند به این دلیل باشد که آنها جایگزینی برای بانک نمی‌شناسند و هنوز با با سیستم غیرمتمرکز کریپتو آشنا نشده اند. البته در رقابت بین بانکها و ارزهای دیجیتال، بانکها به دلیل قدمت و پشتوانه دولتی که دارند، انتخاب اول مردم هستند. بنابراین سیستم ارزهای دیجیتال هنوز قدرت جایگزینی سیستم بانکداری را پیدا نکرده است که به محبوبیتی مشابه بانکها دست یابد و جایگزین آن شود.

برخلاف بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال که مستقیما به مقابله با سیستم بانکداری می‌پردازند، ریپل خود را به عنوان یک ابزار غیرمتمرکز در سیستم بانکداری معرفی می‌کند. ریپل از این طریق به کاربران بانکها دسترسی پیدا می‌کند و آنها را با سیستم غیرمتمرکز بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا می‌کند. این روش که ریپل در سایه بانکها حرکت می‌کند، به مرور زمان محبوبیت پروژه را میان کاربران افزایش می‌دهد و با سبقت گرفتن از بانکها از نظر تعداد کاربر، جایگزین آنها خواهد شد. کمپانی ریپل در حال حاضر با بسیاری از بانکهای آمریکایی همکاری می‌کند تا یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز برای تراکنش‌های مالی به کاربران آنها ارائه دهد. شناخته شدن ریپل از طریق بانکها می‌توان به سایر محصولات پروژه‌های این شرکت مانند ارز دیجیتال شبکه ریپل یعنی XRP کمک کند.

شروع ریپل

سال 2004 فردی به نام رایان فوجر یک کمپانی به نام ریپل پی (RipplePay) تاسیس کرد. این شرکت با هدف راه اندازی یک سیستم انتقال پول راه اندازی شد که به افراد امکان انتقال پول در نقاط مختلف دنیا را می‌داد. ریپل پی با اینکه ایده خلاقانه‌ای برای کاربران بود اما به دلیل مشکلاتی که در پیاده سازی ایده داشت، قادر به جذب تعداد کاربران زیادی نبود و تنها با چند شرکت دیگر همکاری می‌کرد. ورود جد مک کالب به ریپل و اعتماد فوجر به او، فصل جدیدی را برای این شرکت آغاز کرد. در سال 2011، مک کالب، دیوید شوارتز و آرتور بریتو، توسعه زیرساخت ریپل را آغاز کردند. مک کالب فردی به نام کریس لارسن را پروژه اضافه کرد که اکنون به عنوان مدیرعامل کمپانی ریپل فعالیت می‌کند. جد مک کالب از اولین پذیرندگان و حامیان بیت کوین بود که در سال 2010 صرافی رمزارزی Mt Gox را تاسیس کرد. فعالیت او در ریپل تا سال 2014 ادامه داشت و در آن سال از ریپل جدا شده و پروژه استلار را تاسیس کرد.

ارز دیجیتال XRP

برخی از کاربران XRP و ریپل را دو واژه معادل یکدیگر برداشت می‌کنند، اما باید بدانید که ریپل یک شرکت خدمات مالی غیرمتمرکز و ارز دیجیتال XRP، صرفا یکی از محصولات آن است. شبکه بلاک چینی ریپل با هدف ایجاد یک شبکه پرداخت واحد برای بانک‌ها و موسسات مالی، صرافی‌های رمزارزی و سیستم‌های پرداخت، ایجاد شده است. کمپانی ریپل این شبکه را با ویژگی‌هایی نظیر تراکنش سریع، ارزان و امن ایجاد کرده است تا مورد توجه سیستم‌های پرداخت قرار بگیرد و به عنوان ابزار پرداخت توسط  موسسات مالی و عموم مردم استفاده شود. در واقع نقطه قوت شبکه ریپل این است که تراکنشی را که یک کاربر برای آن باید به بانک مراجعه کند و زمان نسبتا زیادی را صرف کند، در کمتر از یک دقیقه با کارمزد کم، پردازش می‌کند. در شبکه بلاک‌چینی ریپل ارز دیجیتال XRP نقش واحد پول را ایفا می‌کند. ارز دیجیتال XRP برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان ارز بومی این شبکه شناخته می‌شود. 

ارز دیجیتال XRP تنها یکی از محصولات کمپانی ریپل است که اکنون به لطف رونق بازار ارزهای دیجیتال، XRP  معروف ترین محصول این شرکت است و بسیاری از کاربران با اینکه با خود شرکت آشنایی ندارند، اما این رمزارز را می‌شناسند. ریپل برخلاف بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی که با وثیقه گذاری رمزارز شبکه به شما اجازه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را می‌دهند، تعداد محدودی اعتبارسنج را انتخاب کرده تا تراکنش‌ها را تایید کنند. اما می‌توانید به واسطه سپرده گذاری این ارز دیجیتال در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز سود دریافت کنید. همچنین ریپل با برخی بانک‌های بین المللی همکاری می‌کند و برای کاربران آنها این امکان فراهم شده است تا پولهای فیات موجود در کارتهای اعتباری خود را به ارز دیجیتال XRP در کیف پول رمزارزی خود تبدیل کنند.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟