معرفی لایت کوین

فرض کنید دو نفر با هم شریک می‌شوند تا یک شیرینی فروشی به نام جام عسل راه اندازی کنند و با پخت و فروش انواع کیک و شیرینی درآمد کسب کنند. به دلیل اینکه مغازه آنها کوچک است همیشه تعداد محدودی سفارش از مشتریها قبول می‌کنند، به دلیل کمبود فضا و امکانات مشتری‌های زیادی را از دست می‌دهند. به مرور زمان طعم محصولات آنها مشتریان وفادار خود را پیدا می‌کند و تعداد مشتریان ثابت آنها افزایش می‌یابد. اما به مرور زمان کمبود ظرفیت پردازش سفارش مشتریان آنها سبب نارضایتی مشتری‌ها می‌شود و این شیرینی فروشی مشتری‌های خود را از دست می‌دهد. در این زمان یکی از شرکا پیشنهاد می‌دهد تا یک شعبه جدید با فضای بزرگتر و امکانات بیشتر راه اندازی کنند تا مانعی برای پذیرش سفارشات بیشتر وجود نداشته باشد. با مخالفت شریک اول برای تاسیس شعبه جدید، فردی که این پیشنهاد را مطرح کرده بود، اقدام به راه اندازی شعبه جدید می‌کند. 

این شعبه جدید در واقع محصولات شعبه اول را با همان کیفیت در یک مکان جدید ارائه می‌کند و روی تابلوی جلو در مغازه، داخل پرانتز جام عسل سابق درج شده است. در نهایت شعبه اول این شیرین فروشی با ظرفیت محدود به فعالیت خود ادامه می‌دهد و شعبه جدید با توان و ظرفیت بیشتر نسبت به شعبه اول، فعالیت خود را آغاز می‌کند. اصطلاحا می‌توانیم این شعبه جدید را انشعابی از فروشگاه اولیه نام گذاری کنیم، چرا که همان خدمات را با شرایط بهتری ارائه می‌دهد. انشعاب شدن یا اصطلاحا فورک (Fork) شدن یکی از مواردی است که در پروژه‌های بلاک‌چینی نیز دیده می‌شود. توسعه دهندگان پروژه‌های بلاک‌چینی، در برخی مواقع روی اعمال یک بروزرسانی روی شبکه به توافق نمی‌رسند و اختلافات این چنینی سبب شکل گیری یک پروژه جدید بر مبنی پروژه قبلی به همراه تغییرات جدید می‌شود.

معرفی لایت کوین

پروژه لایت کوین را می‌توان به عنوان یک فورک یا انشعاب از بیت کوین معرفی کرد که سال 2011 فعالیت خود را شروع کرد. زیرساخت لایت کوین دقیقا همان کدهای برنامه نویسی بیت کوین است که با انجام تغییرات، سرعت تراکنش‌ها در شبکه لایت کوین نسبت به بیت کوین بیشتر است. این پروژه ابتدا قرار بود با نام بیت کوین لایت فعالیت کند که خود را نسخه سبک تر بیت کوین می‌داند، اما در هنگام شروع فعالیت، با نام لایت کوین، راه اندازی شد. مشابه مثال شرینی فروشی که به دو شعبه با محصولات یکسان و امکانات متفاوت تبدیل شد، لایت کوین بسیاری از ویژگی‌های بیت کوین را به همراه دارد، اما با حذف تایید یا امضا از تراکنش‌ها، سرعت پردازش تراکنش‌ها در این شبکه نسبت به بیت کوین بیشتر شده است.

لایت کوین را می‌توان یک شبکه جسورتر و ریسک پذیر تر نسبت به بیت کوین معرفی کرد که همواره در اجرای فناوری های جدید روی شبکه بلاک چینی خود پیشگام بوده است.برخی از متخصصین لایت کوین را به عنوان شبکه آزمایشی بیت کوین معرفی می‌کنند، چرا که بسیاری از بروزرسانی‌ها ابتدا روی لایت کوین اجرا شده و بعدا به بیت کوین اضافه شده است. البته تمام قابلیتهای لایت کوین به بیت کوین افزوده نخواهد شد، در صورتی که این اتفاق می‌افتاد نیازی به شکل گیری لایت کوین نبود و صرفا پروژه بیت کوین تمام بروزرسانیها را اعمال می‌کرد. اگر چه زیرساخت لایک کوین برگرفته از کدهای برنامه نویسی بیت کوین است اما لایت کوین چهار برابر سریعتر از بیت کوین است. قابلیت‌های لایت کوین باعث شده تا چندین فورک یا انشعاب نیز از این شبکه ایجاد شود و پروژه‌ای مانند لاکی کوین شکل بگیرد. همچنین پروژه دوج کوین که معروف ترین ارزهای دیجیتال است، انشعابی از پروژه لاکی کوین است که ریشه اولیه همه آنها لایت کوین بوده است.

شروع فعالیت

لایت کوین دو سال بعد از بیت کوین یعنی سال 2011، توسط یکی از کارمندان سابق گوگل به نام Charlie Lee تاسیس شد. زمانی که چارلی لی در گوگل کار می‌کرد، مشغول مطالعه درباره بلاک چین بود و ارز دیجیتال لایت کوین را برای ریزتراکنش‌ها یا به عبارت ساده تر تراکنش‌های روزمره، راه اندازی کرد. لایت کوین تنها فعالیت او در فضای بلاک چین نبود و سال 2013  به تیم فنی صرافی کوین بیس ملحق شد. لایت کوین زمانی فعالیت خود را شروع کرد که ارزهای دیجیتال محبوبیت امروز خود را نداشتند و عمده افراد با آنها آشنایی نداشتند. حتی بیت کوین نیز بسیار ناشناخته بود و برخی افراد از بیت کوین به عنوان یک پروژه کلاهبرداری یاد می‌کردند. اما سابقه لایت کوین در تمام این سالها به توسعه این پروژه کمک کرد و همکاری با کمپانی‌های مطرح و پروژه‌های بلاک چینی مثل شبکه FLARE محبوبیت پروژه را افزایش داد و موفقیت‌های آن را دو چندان کرد.

ارز دیجیتال LTC 

 شبکه لایت کوین بعد از راه اندازی، ارز دیجیتال اختصاصی شبکه خود را با نماد LTC ساخت که عملکردی مشابه BTC  در شبکه بیت کوین دارد. یکی از شباهت‌های این دو ارز دیجیتال رویداد هاوینگ است، بیت کوین هر چهارسال یک بار پاداش افرادی که این ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند نصف می‌کند تا سرعت عرضه کاهش یابد. لایت کوین نیز این هاوینگ چهارساله را دارد  و اولین بار در سال 2015 این رویداد برگزار شد و پاداش استخراج لایت کوین از 50 رمزارز LTC به 25 رمزارز LTC کاهش یافت. اما ارز دیجیتال لایت کوین در برخی موارد نسبت به بیت‌کوین متفاوت است، مثلا 84 میلیون واحد LTC وجود دارد، در حالی که بیت کوین 21 میلیون عدد رمزارز عرضه خواهد کرد. تفاوت اصلی بیت کوین و لایت کوین در کاربری آنها است. بیت کوین به عنوان یک ابزار پرداخت برای تراکنش‌های روزمره شکل گرفت اما سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها، این رویا را محقق نکرد و لایت کوین توانست سرعت چهار برابری نسبت بیت کوین را ارائه دهد. بیت کوین در حال حاضر به عنوان 

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟