پولکادات چیست؟

فرض کنید در یک شهر با جمعیت متوسط فقط یک اداره پست وجود داشته باشد که در آن برخی از افراد برای دریافت بسته‌های پستی خود مراجعه می‌کنند، برخی برای ارسال بسته‌های خود به مناطق دیگر مراجعه می‌کنند و گروهی برای پیگیری وضعیت بسته‌های خود چه ارسالی و چه دریافتی، در این مکان حضور دارند. اتفاقی که در این اداره پست شکل می‌گیرد این است که افراد زیادی با درخواست‌های مختلف در این مجموعه حضور پیدا می‌کنند و ازدحام جمعیت و نبود فضا و نیروی کافی برای پاسخگویی به نیاز مراجعه کنندگان، سبب نارضایتی آنها خواهد شد. برای رفع این مشکل در اداره پست، راه‌های متنوعی وجود دارد، مثلا آنها می‌توانند نیروهای خود را افزایش دهند یا کارها را به تفکیک در ساعت‌های مختلف پردازش کنند. اما یکی از‌ راههای اصولی تفکیک کردن بخش‌های اداره پست از یکدیگر می‌باشد. یعنی یک واحد برای بسته‌های ارسالی، یک واحد برای بسته‌های دریافتی و یک واحد برای پیگیری وضعیت بسته‌ها تشکیل شود.

در صورتی که تمامی امور اداره پست تفکیک شوند و هر بخش فعالیت خود را به صورت مستقل زیر نظر ناظران اداره پست، انجام دهد، آنگاه بسیاری از مشکلات حل می‌شود. چرا که هر مراجعه کننده با توجه به دلیلی که وارد اداره پت شده، به بخش مربوطه مراجعه می‌کند و کار خود را انجام می‌دهد. در شبکه‌های بلاک‌چینی یکی از موضوع‌های اصلی رقابت، مقیاس پذیری شبکه‌ها است، که به زبان ساده مقیاس پذیری را می‌توان تعداد تراکنشی که یک شبکه به صورت همزمان پردازش می‌کند، معرفی کرد. به مرور زمانی، وقتی تعداد کاربران شبکه‌های بلاک چنی افزایش می‌یابد، آنها به دنبال راهی می‌گردند تا مقیاس پذیری خود را افزایش دهند و به کاربران بیشتری خدمات دهند. یکی از راه‌هایی که شبکه‌های بلاک چینی به واسطه آن مقیاس پذیری خود را افزایش می‌دهند، زنجیره‌های جانبی است که دقیقا فرایندی مشابه تفکیک کردن بخش‌های اداره پست دارد.

پولکادات یک شبکه بلاک چینی است که از آن برای توسعه اپلیکشن‌ها پلتفرم‌های غیرمتمرکز در فضای بلاک چین استفاده می‌شود. پولکادات از زنجیره‌های جانبی یا پاراچین‌ها استفاده می‌کند تا مقیاس پذیری خود را افزایش داده و میزبان محصولات و کاربران بیشتری باشد. زنجیره‌های جانی در بلاک چین پولکادات به این معنا است که به جای وجود یک شبکه واحد برای تمام امور، چندین شبکه متصل به هم ایجاد شده که هر کدام از آنها وظایف مستقلی نظیر تایید تراکنش‌ها و اجرای اپلیکیشن‌ها دارند. درست مانند اداره پست که به سه بخش تبدیل شد تا نیاز کاربران بیشتری را پاسخگو باشد، پولکادات از این ترفند استفاده می‌کند و به جای بخش‌های مختلف‌، شبکه‌های مختلفی تعریف کرده است. پولکادات از پاراچین‌ها برای توسعه محصولات جدید استفاده می‌کنند، یعنی علاوه بر فعالیت شبکه اصلی که برای انجام تراکنش‌ها و ساخت قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود، به مرور زمان پروژه‌های جدید به مجموعه پولکادات اضافه می‌شود.

پولکادات برای اضافه کردن پروژه از طریق پاراچین‌ها، در رویدادهای مختلف از کاربران خود می‌خواهد تا به پروژه‌هایی که در این رویدادها شرکت می‌کنند، رای دهند تا چند پروژه از بین آنها در زنجیره‌های جانبی پولکادات فعالیت خود را شروع کنند. رای گیری در پولکادات به وسیله افرادی که توکن این پروژه یعنی ارز دیجیتال DOT را دارند، انجام می‌شوند. دارندگان توکن دات در رویدادهای مخالف با هدف اضافه شدن پروژه‌های جدید به این مجموعه، توکن‌های خود را در کیف پول خود سپرده گذاری کرده و از این طریق به پروژه‌ها رای می‌دهند. در نهایت اگر پروژه‌ای که یک کاربر به آن رای می‌دهد انتخاب شود، مقداری از توکن پروژه جدید، به کاربر پاداش داده می‌شود. این پروژه به عنوان مثال می‌تواند یک صرافی ارز دیجیتال باشد که بخواهد روی شبکه پولکادات فعالیت کند. از این طریق می‌تواند در رقابت با سایر پروژه‌هایی که هدف مشابه دارند به پردازد و کاربران درباره اضافه شدن یا نشدن آن به زیرمجموعه‌های پولکادات تصمیم بگیرند.

اطلاعات پروژه پولکادات در سال 2016 منتشر شده و این مجموعه فعالیت خود را با مدیریت پیتر چزان، رابرت مایر و گوین وود هم‌بنیانگذار اتریوم شروع کرد. این پروژه با فروش بخشی از توکن‌های خود با هدف توسعه محصول، مبلغ 145 میلیون دلار جمع آوری کردند و پس از آن در یک رویداد فروش توکن به صورت خصوصی، 43 میلیون دلار دیگر در سال 2019 جمع آوری کردند. شبکه اصلی پولکادات در ماه می سال 2020 راه اندازی شد و در دسامبر سال 2021 پنج پاراچین به این شبکه اضافه شد.

ارز دیجیتال DOT

افرادی که در شبکه پولکادات تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و به عنوان اعتبارسنج در این شبکه شناخته می‌شوند، دارندگان توکن DOT هستند، که با وثیقه گذاری این ارز دیجیتال روی شبکه، انجام وظایف خود را تضمین می‌کنند. این افراد در ازای فعالیت در شبکه به عنوان اعتبارسنج در کارمزدهای شبکه سهیم هستند و بخشی از کارمزدها را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای توکن DOT اداره پروژه به وسیله دارندگان توکن برای مشارکت در رویدادهای پروژه است. افرادی که ارز دیجیتال دات را نگهداری می‌کنند، می‌توانند از این توکن به عنوان حق رای استفاده کنند و در اموری نظیر انتخاب پروژه‌های پاراچین‌ها مشارکت کنند. همچنین ارز دیجیتال دات راهی برای سرمایه‌گذاری روی این پروژه نیز هست و در کنار خرید توکن با استفاده از قابلیتی به نام استیکینگ می‌توانید، این ارز دیجیتال را در کیف پول خود برای مدت معلوم نگهداری کرده و سود دریافت کنید.

جستجو در بلاگ

پیشنهاد سردبیر

ارتباط سریع با ما

مطالب مرتبط

به چه نوع محتوایی علاقه‌مندید؟